Kepeklenmeden Korkmayın!

Saçlı deriniz kendini yenileme süresince eski hücreleri atarken bir yandan yenilerini üretir. Bir tür mantar olan (Pityrosporon ovale) ve benzeri problemler aşırı miktarda mevcutsa veya deriniz bu mantarlara karşı duyarlı ise deriden daha büyük parçalar ayrılmaya başlar ve kepek dediğimiz parçacıklı yapı ortaya çıkar.

Peki kepek probleminiz için uzman bir doktora başvurmalı mısınız?
fazla miktarda kepek kaşınma ile birlikte ise ayrıca egzama gibi cildin diğer bölgelerinde sorun varsa uzman bir dermatoloğa mutlaka başvurmalısınız.

Ne tip şampuan kullanalım?
Özellikle önerdiğim bir şampuan yok, ancak kepek sorunu için üretilmiş bir şampuan sorun hafifse işinizi görebilir yıkamanızı tavsiye ederim. Kepeklenme sorunu saçın yağlı veya kuru olmasına bağlı olan birşey değildir. Kepek şampuanlarını saçınızda normal süreden daha fazla
bekleterek içerisindeki maddenin cildinize işlemesini sağlamanız iyi olacaktır. Kepek şampuanları büyük olasılıkla sorununuza çözümdür, ancak bu bir ömür boyu kepek şampuanı kullanmanıza gerek olduğu anlamına gelmez.

Kepeklenmeyi önlemek için
Kuaför fırçaları, başkasının tarağı gibi mantar kaynağı olabilecek araçların düzgün temizlenmesi gerekir. Ayrıca çok sıcak su ile saç yıkamayın, saç derinizi kazıyacak derecede ovalamayın, sert fırçayla derinize zarar vermeyin ve sık fön kullanmayın.

Henüz yorum yapılmamış.

Lütfen yorum yapın. Yorumlarınız bizim için değerli.

Your email address will not be published. Required fields are marked *