Tarihi Soru: Hangi Şampuan?

Şampuan konusunda bana ne zaman biri danışacak olsa, verdiğim ilk tavsiye hangi şampuan olursa olsun gereğinden fazla miktarda kullanmamak olacaktır. Bunun yanı sıra başa sıkarak boca edilen şampuan yalnızca tek bir bölgede aşırı temizleme işlemine sebebiyet verecek ve bu bölgede saçların yaşam döngüsünü kısaltacak ya da yok ederek kalıcı saç dökülmesine yol açacaktır. Unutmayın şampuan başa değil, ele sıkılır.

“Hangi şampuan?” Sorusuna gelecek olursak, maalesef efsane bir şampuan yok. Unutmayın ki şampuan sadece temizleyicidir, saç dökücü veya çıkarıcı özellikleri yoktur. Ancak seçiminizi yaparken saçlı derinizi tanımanızda kesinlikle fayda görüyorum. Yağlı mı, kuru mu, kepekli mi? Yağlı saçı aşırı temizleyen çok sıcak su ile yıkayan kişi uzun vadede deriyi kurutacaktır. Bu kez farklı sorunlarla baş etmek zorunda kalacaktır. Genel olarak, saçlı derinin aşırı yağlandığı veya kuruduğu zamanlarda saç dökülür. Saçınız yağlı bile olsa uygun şampuan ile kışları iki günde bir, yazın her gün ve bir kez şampuanlayarak temizleyiniz.

Peki Nasıl Bir Şampuan?
Yukarıda da belirttiğim saç ve deri tipimize uygun bir şampuan türü gözetirken bir yandan çok ucuz ürünlerden kaçınarak ince eleyip sık dokuyacağız. Örneğin kremli şampuanları seçmeyeceğiz ve özellikle bu ürünlerin içerisinde Sulfat ve Paraben maddelerinin olmadığından emin olacağız.

Henüz yorum yapılmamış.

Lütfen yorum yapın. Yorumlarınız bizim için değerli.

Your email address will not be published. Required fields are marked *