Fönlü saçlara elveda mı demeliyiz?

Saç dökülmesinde önemli bir tartışma konusu da fön kullanmanın, ısı işlemlerinin zararlı olup olmadığıdır. Aslında her türlü ısı tatbiki, saçın hidrojen bağlarını zayıflatıp istenilen şekle sokulması sistemidir. Sürekli ısıya maruz kalan saçlar uzun vadede kimyasal bozulmaya uğrar, elastikiyeti kaybolur, kolay kırılır, saç parlaklığını yitirir.

Burada önemli bir hatırlatma yapmak isterim; o da ısıl işlemi uyguladığınız kısmın saçınız olduğu, dolayısı ile burada saç derisinin değil saçın zarar gördüğüdür. Isı tatbiki işlemlerinde saç kökleri ve deri zarar görmez.

Saçınıza haftada bir kereden sık fön çektirmemeye kararlı olun. Saçınızı şekillendirmek için ısısı kontrollü saç maşaları veya abartılı olmayan miktarlarda saç şekillendirici köpük kullanabilirsiniz.

Eğer fön kullanmayı seçiyorsanız, saç sağlığınızı korumak için kurutma işleminin tamamını fön ile değil, havlu ile yaparak, fön makinenizi daha az ısı verecek şekilde ayarlayarak ve saçı büyük baskı ile çekmeden yapmalısınız. Kuaförler bu uygulamaya bayılırlar, uyarmanızda fayda var. Ayrıca kullanacağınız fırçanın saçı daha az hırpalaması için de saç kremi kullanmanızı tavsiye ederim.

Henüz yorum yapılmamış.

Lütfen yorum yapın. Yorumlarınız bizim için değerli.

Your email address will not be published. Required fields are marked *