Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

1) Saç kaybını önlemek için saçınızı daha az tarayın!

100 fırça darbesinin saçınızı güçlendireceği safsatasına inanmayın! Çok fazla taramak, saçların gücünü kaybettirir. Saç kayıpları bazen normal olabilir. Çoğu insan her gün 50 ila 100 arası saç teli kaybeder.

Kopan bu saçlar, gelişimlerini tamamlayan saçlardır. Normalden fazla saç kaybını engellemek için top uçlu saç tarakları kullanın ve asla ıslak saçı taramayın, biraz kurumasını bekleyin.

2) Sağlıklı saçlar için balık ve fındık yiyin!

Bedeninizin güçlü olması için yediğiniz besleyici gıdalar, saçlarınızı da güçlendirir. Somon ve fındıkla besleyin kendinizi! Somonun ve fındığın içindeki protein ve Omega-3 saç tellerini besler. Lifli sebzeler, fasulye ve havuç da güzel görünümlü bukleler için önemlidir. Elbette maymun iştahlılık yapıp, bu besinleri tüketirken dozunu kaçırmayın!

3) Saçlarınızı gevşekçe sararak koruyun!

Atkuyruğu, tarzınızı göstermenin en güzel yollarından biridir. Fakat çok sıkı yapıldığında, saçın gücünü kaybetmesine sebep olabilir. Saat yönündeki sert sarışlar, saçınızı kaybetmenize bile sebep olabilir.

Her gece saçlarınızı serbest bırakın. Eğer ağır saç maddeleri kullanıyorsanız, her üç ayda bir saçlarınızı kendi haline bırakın.

4) Markaların cüzdanınıza zarar vermesini engelleyin!

Özel ürünler için ne kadar harcıyorsunuz? Tüketici raporu sonuçlarına göre özel üretim şampuanlar, ucuz şampuanlara göre hiçbir farklılık yaratmıyor. Peki ya ne almalısınız? Saç tipinize göre şampuanlar ve bakım maddeleri kullanın.

5) Yüksek güçte kurutma makineleri kullanmayın!

Yüksek güçte kurutma makineleri ile istediğiniz saç şekline daha kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Fakat ıslak saçların deformasyona daha açık olduğunu biliyor musunuz? Zaman kaybetmemek için daha yüksek ısılarda kurutmaktansa, saçlarınızı ortalama bir ısıda ve biraz daha zaman ayırarak kurutmak saçlarınızın dökülmesini engelleyecektir.

6) Beyaz saçları kapatmak için yumuşak renkler kullanın!

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki yaşlandıkça saçlar sadece renk değiştirmez; aynı zamanda zayıflar ve daha geç uzar. Bu da demektir ki saç kestirmek, hasarlı saçların hemen iyileşmesini sağlamayacaktır. Bu yüzden “olgun” saçlar üzerinde kullanılan boyalar daha doğal ve zararsız olanlar arasından seçilmelidir.

7) Kıvırcık saçlıysanız fırçaları saçınızdan uzak tutun!

Kıvırcık saçların kuru ve kırılgan olma olasılığı daha fazladır. Saçları hafif hareketlerle düzeltmek, onu fırçalamaktan ya da taramaktan daha az zarar verir. Kıvırcık saçlıların özellikle kışın kullandıkları saç kurutma makinelerinde “polivinilpirolidon” ibaresini aramaları gerekir. Yine kurutma makinesi kullanımında aşırıya kaçmaktan da uzak durmaları gerekir.

8) Saç rengi değişikliğinde aşırılıklardan uzak durun!

Belki de her zaman sarışın olmak isteyen bir esmer ya da esmer olmak isteyen bir sarışınsınız. Ama aşırı uçlardaki saç rengi değişikliklerinin saça daha çok zarar verme riski olduğunu unutmayın. Bazı dermatologlar, saç boyamada üç ana renkten birini kullanmanın saç sağlığı için daha doğru bir tercih olduğunu savunuyorlar.

9) Saçlarınızı güneşten koruyun!

Güneş, saçlarınıza da cildinize olduğu gibi pek nazik olmayabilir. Özellikle boyalı saçlar güneşin etkisiyle kuruyabilir. Bu yüzden güneş ışınlarının güçlü olduğu saatlerde koruyucu saç spreyi kullanmak ya da şapka takmak, saçınızı güneşin yıpratıcı etkisinden korumanızı sağlayacaktır.

10) Yüzmeden önce mutlaka duş alın!

Özellikle havuza girmeden önce duş alarak, saçınıza klorun vereceği zararları en aza indirebilirsiniz. Saçlar zaten su ile temas etmiş olduğundan klorlu suyun daha az zararı olacaktır. Saçlarınızı daha iyi korumak için duş sırasında pH dengeleyici ürünler de kullanabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış.

Lütfen yorum yapın. Yorumlarınız bizim için değerli.

Your email address will not be published. Required fields are marked *