Sonbaharda Saç Dökülmesi

Mevsimsel geçişlerin insanlar üzerinde yaptığı en yaygın etkilerin başında saç dökülmesi gelir. Yaz aylarını geride bırakıp sonbahara geçtiğimiz şu günlerde mevsimsel değişikliklerin saç üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Araştırmacılara göre kışın uzayan saçların baharda dökülmesi günde 100–200 saç teline kadar artıyor. Kalıcı bir saç sorunu yok ise çok geçmeden yeni sezonla birlikte yeni saçlar yerini alıyor. Ayrıca, testosteron düzeyinde yaşanan dengesizlik de mevsimsel saç dökülmesinin nedeni olabiliyor. Avrupalı erkekler üzerinde yapılan araştırma plazma testosteronda mevsimsel dalgalar olduğunu gösteriyor.

Önce test edin: Yaşadığınız saç dökülmesi mevsimsel mi, değil mi?

Normal bir insanın kafa derisinde 100.000 saç kökü vardır. Her sağlıklı saç folikülü sayısız kez büyüme yeteneğine sahiptir. Normal günlük saç dökülme oranı yaklaşık 50–100 saç telidir. Mevsimsel değişimler ise sayıyı iki kat arttırabilir.

Durum tespiti için, kendi kendinize basit bir test uygulayabilirsiniz. Bu test için saçlar en az 3 gün yıkanmamış olmalıdır. Önce parmaklarınızı saçınızın ön çizgisinden arkaya doğru götürün. Sonra, elinize gelen dökülmüş saçları bir kağıt üstüne koyun. Beş kere bu hareketi tekrarlayın.

Eğer toplam 10’dan az saç varsa: Her şey yolunda, saç kaybı normaldir.

10–15 saç varsa: Mevsimsel saç dökülmesi başlıyor denebilir. Vitamin tedavisine başlanılabilir.

15’ten fazla saç varsa: Saç kaybı var demektir. Tedaviye ihtiyaç vardır.

PRP tedavisi ile güçlenen saçlar

Mevsimler geçiyor fakat saç dökülmesi devam ediyorsa etkin çözümlerin başında gelen tedavi Transmed’de başarıyla uygulanan PRP tedavisidir. Çalışmalar, normal saç uzama/dökülme otomasyonu üzerinde kişinin şifacı kan hücreleri olarak bilinen trombositlerin etkili olabildiğini gösteriyor. Trombositler yoğun bir sıvı haline getirilip saç köklerine uygulandığında, saç köklerini tetikleyerek uzama evresini harekete geçiriyor.

Özellikle yoğun saç dökülmesi yaşayan kişilerde bu etki hızla dökülmeyi durdurarak kaybın ilerlemesini engelliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

Lütfen yorum yapın. Yorumlarınız bizim için değerli.

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind markiert *